Linear Motion Module LM50-1000 by 3
★★★★★ 4.5 68 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.nextmovesport.nl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The LM50 series linear motion module features a toothed belt drive. Its profile width is 50 mm, with a maximum payload capacity of 20 kg and an accuracy of 0.15 mm.
  • Maximum Travel: 1000 mm
  • Muff Coupling: 12 mm
  • Request Price
  • Operational Stroke: 1000 mm
  • Muff Diameter: 12 mm
  • Belt: 3M
  • Pulley: 3M-24
  • Precision: 0.05 mm
  • Repeatability at 300 mm: 0.05 mm
  • Payload Capacity (Horizontal/Vertical): 20/10 kg
  • Maximum Speed: < 2000 mm/s
Brand Name ЛМ50
Item Length 1000 Millimeters
Manufacturer
Material Type Plastic
Manufacturer Part Number LM50-1000
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
68 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (56)
4 stars
4% (3)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)